Клуб СУЗУКИ Форуми
Клуб СУЗУКИ
Въпроси/Отговори  Въпроси/Отговори   Търсене  Търсене   Потребители  Потребители   Потребителски групи  Потребителски групи
Регистрирайте се  ::  Вход Влезте, за да видите съобщенията си

Създайте нова тема  Напишете отговор
 Интервал за смяна на ангренажна верига при 1.6 16V '07 « Предишната тема :: Следващата тема » 
Автор Съобщение
Zfa159
МнениеПуснато на: Пет Фев 21, 2020 2:00 pm    Заглавие: Интервал за смяна на ангренажна верига при 1.6 16V '07 Отговорете с цитат

притежава SUZUKI

Здравейте Smile .
Както гласи и заглавието на темата, интересувам се какъв е сервизния интервал за смяна на ангренажната верига при този двигател - M16A 107к.с. . Разгледах доста мнения, порових насам-натам и не намерих нищо конкретно по въпроса. Интересувам се основно дали производителя е заложил някакъв интервал за смяна и ако да, колко км е. Ако пък не е, горе-долу на колко км си заминава веригата и/или обтегача и ?
Имам един странен проблем, който не мога да уловя от доста време и ще го споделя и него, ако някой има идея. Представлява виене като от ролка на ремък, но го има и при свалени пистови ремъци, когато нищо друго не се върти. Появява се, когато навън е студено и колата е студена. Има го над 1500 оборота, вие за около 2 до 5 минути и е свързано с оборотите на двигателя - колкото повече над 1500 са, толкова повече се увеличава честотата, с която вие. Не е и от лагер-помпа или лагера отзад на коляновия вал (за опашката на кутията), защото са нови и го има без значение дали е натиснат или пуснат съединителя, имаше си го и със старите. Не е и метален звук като стържене или тракана - съвсем си е виене. Колкото по-студено е навън, по-силно и по-продължително вие. В оборотите под 1500 изобщо отсъства. Засега е сравнително тихо, ама си вие и ме дразни
Laughing . Така е, от както съм си го купил и не се променя в никаква посока.
Предварително благодаря!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Alxx
МнениеПуснато на: Пет Фев 21, 2020 6:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

истински фен на SUZUKI

С какво масло караш?

Бившата още си кара последната ми Лиана, която е с М16А vvti и е на 400к км вече. Верига не се обажда. На стария М16 без vvti изкара 560к при мен и още 200 в друга кола. Иначе съм чувал нещо за 210к интервал, ама на.
Zfa159
МнениеПуснато на: Пет Фев 21, 2020 7:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

притежава SUZUKI

Motul 8100 X-Cess 5W40 , в момента е на 2к км от смяната.
Иначе е на 173к км истински, а и действително не забелязвам типичните за верига проблеми - няма тракане на студено палене, няма потркаване като дам или пусна газта, не пише грешки за синхронизацията...
Щом еветнтуално и дават на 210к смяна, ще си викна един к-т и към 200к ще я сменя превантивно, ама при моето каране, това ще е след поне 2 години Laughing .
Има и друг проблем, ама не мога да го свържа с горния - понякога при по-рязко тръгване или при определени обороти, се чува дрънчене като от ламарина, за секунда-две, но не винаги и не мога да го хвана и него какво е. Не е свързано с температурата на двигателя или навън, не е свързано и с конкретни обороти. Звукът е като от щит на колектора или изпускателните тръби, ама всичките щитове и ламаринки са си закрепени съвсем добре. Може да го направи 10 пъти за деня, може и да го няма цяла седмица. Може да идва от катализатора (да се е счупил вътре), защото точно на това ми прилича звука, ама пусто в сервиза на подемника не иска да го направи, за да се ориентирам поне откъде идва, а и двете ламбди си мерят коректно данните. Ще ме издразни някой ден и ще го отворя да видя какво става вътре (този е от разглобяемите с болтовете) Laughing .
П.п. не е имала и няма газова уредба.
Върнете се в началото
Alxx
МнениеПуснато на: Пет Фев 21, 2020 8:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

истински фен на SUZUKI

Не пипай оригиналната верига ако нямаш проблем! Човече, от автопарк с 300 коли на около половин милион км, вериги са сменени на 6 коли.

Вземи ендоскоп назаем, свалете двете сонди и огледай катализатора и от двете страни. На мен така ми дрънчеше ламарината на изпускателния колектор и я изхвърлих.
P.S. Кой катализатор е разглобяем? Искам да видя такова чудо. Снимай ми го ако не те мързи, снимай и мотора отгоре откъм изпускателния колектор.
Zfa159
МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 9:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

притежава SUZUKI

Опит с японското нямам и затова питам Smile
Преди карах немски чайници - ваг и мерцедес. От 6 коли, на 4 се наложи да сменям вериги преди 250к км и затова... Щом този мотор няма драма с веригата, няма да пипам Smile
Ендоскоп и аз имам, ама кой да се сети...
Ще кача снимки, да видиш - колектора отгоре си е обикновен, отдолу бурето на катализатора е с фланец с г-ра и 4 болта към тръбата , развиваш болтовете и вътре самия катализатор е цилиндричен елемент . В няколко клипчета руснаците сменят само вътрешността, но аз не намерих тук някой да продава само елемента. По ОЕ също излиза колектор и елемент к-т .

Ето това е колектора , ще добиеш представа какво имам предвид :

https://www.ebay.co.uk/itm/Catalytic-Converter-SUZUKI-SX4-1-6i-16v-M16A-c-n-T-4-06-9-09-/182921404125

Ще потърся и клипчето с руския суифт, където човека смени само елемента вътре при някакъв ремонт на двигателя.
Върнете се в началото
Alxx
МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 10:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

истински фен на SUZUKI

Мерси, това исках да видя. При същия мотор, но монтиран на последните Лиана колекторът е един елемент заедно с катализатора и затова се почудих какво пишеш.
Zfa159
МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 10:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

притежава SUZUKI

Отделен въпрос е дали някой ден тези болтове ще се развият изобщо, ама така или иначе това има значение ако намеря само елемент, иначе все тая - режа, сменям си колектора с катализатора и слагам нови болтове. Laughing
Така или иначе ако си е здрав, докато SX-a е мой, едва ли ще се наложи, защото го карам редовно, но по малко км.
Маслото, което съм си избрал, ОК ли е според теб или при следващата смяна да си сипя някакво друго (моля и да препоръчаш, ако имаш идея Smile ). Засега нямам проблем - не го гори, няма и странни звуци. Макар да е италианче, са сменяли маслото редовно, макар и на около 15к км, но в двигателя няма нагари и отлагания, гледах през капачката за маслото, преди да го купя.
Предваритлно благодаря!
Върнете се в началото
Alxx
МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 11:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

истински фен на SUZUKI

Принципно тоя мотор иска по-течливи масла, но избраното от теб е нелош компромис. По изисквания маслата за нея са среднопепелни с HTHS около 3,1 демек ACEA C2 или C3. Иначе за ниски температури(очевидно не тая зима) е препоръчително 5W30. За лято или целогодишно дават 10W30, каквото и повечето японци от средния клас. За предимно къси разстояния бих си сипал 5W30, че катализаторът страда точно от късите разстояния и недостигането до работна температура.
Zfa159
МнениеПуснато на: Съб Фев 22, 2020 3:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

притежава SUZUKI

Ще имам предвид при следващата смяна, благодаря !
Върнете се в началото
Zfa159
МнениеПуснато на: Пет Мар 20, 2020 10:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

притежава SUZUKI

Да докладвам по ред на проблемите сега и да попитам за още нещо, което много ме дразни.
По въпроса за виенето - смених маслото с 5W30 и нямаше разлика, но пък гледах няколко клипчета на такива двигатели (след разни ремонти) и така си виеха всичките , явно си вият поради някакви технологични причи, знам ли. Аз го имам от няколко хиляди км, вероятно вече да се е строшил, ако беше нещо фрапиращо, защото понякога си го карам като крадено Laughing .
За дрънченето - около месец след като го купих, изрева за проблем с катализатора (доста обширно описван в темите за M16A) и смених долната сонда с нова. Около 2 месеца нямаше проблем и преди 10-тина дни пак светна и пак същата грешка. Горната сонда не се разви, за да огледам катализатора и затова го разглобих отдолу (всичко се разви). Питата му беше спукана и беше ясно - за смяна си е. Смених го с нов и засега нещата са наред - не дрънчи вече изобщо, няма и никакви грешки, както и върви по-приятно в по-ниските обороти.
Обаче въпреки новия катализатор, си остана един дразнещ проблем, който се надявах да изчезне, след като го сменя - има едно гадно бучене на всички предавки само в диапазона между 2000 и 3000 оборота, като при махнато гърне. Под тези обороти и над тези, няма нищо - работи си изключително тихо и всичко е точно, но при тези, определено е доста по-шумно. Бученето се предава и към купето като резонанс и ако съм в този диапазон на обороти, вибрира огледалото за обратно виждане. Без значение е дали подавам газ или съм пуснал газта, както и дали е студена или загряла колата. Няма изпускане от никъде по системата, явно е някакъв гаден резонанс. Всичките 4 тампона на двигателя и кутията са нови (никаква разлика не постигнах), смених и двете лещи на междинната тръба - пак никаква разлика. Дори на място ако дадеш газ и държиш в тези обороти, си се усеща вибрацията, огледалото си вибрира и си е бучащо шумен, не е нужно да е в движение. Гледах го отдолу, докато работи при тези обороти - усеща се вибрацията по изпускателните тръби и се усеща и на магарето (предния мост), от където явно се предава и към цялото купе. Най-шумно е отзад на двигателя - между него и купето - не се чува отпред откъм катализатора или назад някъде по другите гърнета, а точно зад двигателя. Там и вибрацията на тръбите се усеща най-много. Огледах по сервизните програми - няма нищо липсващо като скоби, тампони и т.н. и не са добавяни някакви не заводски елементи. Понеже не намирам никаква причина по изпускателната система или нещо друго, се чудя дали са си така по принцип? Ако са си, ще си търся решение - дълга мека връзка в този участък, която да обере вибрирането на тръбите или пък допълнително резонаторно гърне след първия катализатор, за да избегна резонирането на тръбите. Ама преди да нарежа заводската изп. с-ма, трябва да съм сигурен, че нямам някакъв друг проблем Laughing .
А, рових да видя дали са ми за реглаж клапаните, та разгледах и веригата - действително не си личи да има някакво износване - беше си добре опъната, водачите не са вкопани, всичко изглеждаше много добре.
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема  Напишете отговор Страница 1 от 1

Идете на:  

Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Vegan Recipes & Travel Adventures | Веган Рецепти | Счетоводни услуги Чакърски и Синове | The Guitar Junky | Immigration Solutions Singapore | SleepMatters | CuppaBean | My Cosy Retreat

DAJ Glass (1.0.8) by Dustin Baccetti